Ułatwienia dostępu

PIERWSZY KROK

„PIERWSZY KROK”

Fundacja Związku Kultury Fizycznej „Olimp” informuje, że w okresie od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r. realizuje projekt „Pierwszy krok”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Konkursu nr 1/2023 pn. „Możemy więcej” (UMOWA NUMER: UM/PW9/2024/2/DEPT_DS_WSPOLPRACY/4564 z 13 maja 2024 r.)

 

Celem realizacji zadania „Pierwszy krok” jest nabycie i rozwój umiejętności potrzebnych do samodzielnego funkcjonowania u młodzieży niewidomej i słabowidzącej poprzez umożliwienie im uczestnictwa w treningach sportowych.

W ramach projektu „Pierwszy krok” Fundacja Związku Kultury Fizycznej „Olimp” obejmie programem treningów sportowych grupę 25 młodych osób niewidomych i słabowidzących.

 

Projekt zakłada działania realizowane w okresie 12 miesięcy (od 01.04.2024 do 31.03.2025 roku). W okresie tym zrealizowane zostaną następujące działania: powołanie zespołu realizującego projekt, przygotowanie do organizacji zadania (m.in. wybór terminów organizacji treningów, wybór miejsca zakwaterowania), promocja projektu, nabór beneficjentów, organizacja treningów, podsumowanie merytoryczne i finansowe projektu, audyt projektu oraz rozliczenie zadania.

 

W ramach projektu przeprowadzone zostaną następujące akcje szkoleniowe

(UWAGA! Ostateczne terminy i miejsca szkoleń mogą ulec zmianie):

  1. Letni obóz sportowy: 2-16.08.2024, Lidzbark;
  2. Zjazd treningowy z zakresu sportu nr 1;
  3. Zjazd treningowy z zakresu sportu nr 2;
  4. Zjazd treningowy z zakresu sportu nr 3;
  5. Zimowy obóz sportowy.

 

Działania podejmowane w ramach realizacji projektu skierowane będą bezpośrednio do grupy 25 beneficjentów – młodych osób niepełnosprawnych z tytułu utraty wzroku, posiadających aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub o niepełnosprawności lub aktualne orzeczenie równoważne.W zadaniu wezmą udział beneficjenci z więcej niż 8 województw.

Z posiadanego przez Fundację wieloletniego doświadczenia wynika, że optymalną formą prowadzenia treningów z młodzieżą są spotkania „okołoweekendowe” i okres wakacji. Taka forma działań umożliwia beneficjentom efektywne utrwalanie, zapamiętywanie przekazanej wiedzy i usprawnia proces usamodzielniania. Ten sposób przeprowadzania zjazdów umożliwia swobodny dostęp do oferowanych treningów i nie koliduje z obowiązkami szkolnymi beneficjentów.

 

W każdym zjeździe treningowym planowany jest udział 40 osób, w tym: 25 beneficjentów i 15 osób personelu (5 instruktorów sportu, 10 asystentów instruktorów). Wszystkie trzy zjazdy będą trwały po 4 doby hotelowe (5 dni kalendarzowych). Treningi sportowe podczas zjazdów prowadzone będą w formie ośmiu 3-godzinnych sesji: jedna sesja w dniu przyjazdu, następnie po dwie sesje dziennie przez 3 kolejne dni i 1 sesja w dnu wyjazdu. Podczas zjazdów beneficjenci będą objęci programem treningów ogólnorozwojowych.

Personel zadania będzie liczył każdorazowo po 15 osób: 5 instruktorów sportu i 10 asystentów instruktorów. Beneficjenci zostali podzieleni na pięć 5-osobowych grup szkoleniowych. Z każdą grupą zajęcia prowadził 1 instruktor sportu (łącznie 5 instruktorów) i 2 opiekunów – asystentów osób niewidomych. Podczas pojedynczego zjazdu każdy z Beneficjentów otrzyma łącznie 24 godziny wsparcia (8 sesji x 3 godziny). Łącznie podczas 3 zjazdów każdy z Beneficjentów otrzyma łącznie 72 godziny wsparcia (8 sesji x 3 godziny x 3 zjazdy).

Na pierwszym zjeździe dla każdego beneficjenta stworzony zostanie Indywidualny Plan Działania, który będzie zawierał diagnozę wstępną, ocenę umiejętności i wytyczne do dalszej pracy. Na ostatnim zjeździe uczestnicy poddani zostaną ponownej diagnozie i ocenie osiągniętych rezultatów. Nastąpi wówczas porównanie tych ocen w celu sprawdzenia osiągnięcia zaplanowanych efektów.

 

W każdym z dwóch obozów sportowych (letnim i zimowym) udział weźmie 25 beneficjentów i 16 osób personelu (5 instruktorów sportu, 10 asystentów instruktorów i kierownik obozu). Podczas każdego z obozów beneficjenci wezmą udział łącznie w 78 godzinach zajęć sportowych (13 dni * 6 godzin). Beneficjenci będą podzieleni na pięć 5-osobowych grup szkoleniowych. Z każdą grupą zajęcia poprowadzi 1 instruktor sportu i 2 asystentów.

Z uwagi na fakt, że ferie zimowe odbywają się w różnych terminach w poszczególnych województwach, obóz ten zostanie przeprowadzony w dwóch terminach.

 

Rola rehabilitacji przez sport i kulturę fizyczną jest bardzo duża i wciąż rośnie. Poprzez uczestnictwo w przedsięwzięciu grupa 25 beneficjentów osiągnie cel projektu i nauczy się przełamywać bariery tkwiące w nich samych i radzić sobie z problemami i trudnościami, kształtując swój charakter.

Realizacja projektu „Pierwszy krok” pozwoli aktywizować grupę inwalidów wzroku, realnie zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym. Zorganizowanie w ramach projektu treningów sportowych dla osób niepełnosprawnych spowoduje stworzenie warunków do ich dalszego rozwoju, nauki, spędzania wolnego czasu.

Poprzez udział w treningach sportowych beneficjenci ostateczni projektu nabędą i rozwiną umiejętności niezbędne do samodzielnego funkcjonowania.

Zajęcia sportowe zaproponowane przez Fundację, doskonalą orientację przestrzenną, poprawiają ogólną kondycję fizyczną beneficjenta i poprawiają koordynację słuchowo-ruchową niezbędną do prawidłowego funkcjonowania osoby niewidomej w życiu codziennym.

Beneficjenci projektu wypracują nawyki zdrowego trybu życia, zwiększą świadomość potrzeby ruchu i dbania o kondycję fizyczną.